Printing Season

Sublimacja - nadruki na odzieży sportowej

Sublimacja

Sublimacja to jedna z popularniejszych i trwalszych metod znakowania odzieży. Doskonale nadaje się do druku na odzieży sportowej – głównym warunkiem, jaki musi spełnić materiał, aby można było na nim drukować metodą sublimacji, jest wysoka zawartość poliestru (min. 80%). Z tego względu świetnie sprawdzi się również do druku na przykład na poszewkach na poduszki, smyczach, parasolach czy torbach. Tą metodą można znakować wyłącznie materiały poliestrowe o jasnym kolorze. Sublimacja może być wykorzystywana do skomplikowanych projektów z wieloma odcieniami, kolorami i tonami, takich jak na przykład zdjęcia. Nadruk idealnie odwzorowuje kolory i szczegóły, a przy tym wygląda niezwykle realistycznie.

W druku sublimacyjnym wykorzystuje się tusz sublimacyjny, który nakłada się na papier do sublimacji (tzw. transferowy), a następnie nadruk jest przenoszony z papieru na materiał za pomocą specjalnej prasy do sublimacji. Do tego procesu niezbędna jest wysoka temperatura, która pozwala na podgrzanie barwnika – zmienia on wtedy stan skupienia ze stałego na gazowy i wtedy przenika włókna poliestrowego materiału. Po przeniknięciu całego nadruku na materiał obniża się temperaturę, a włókna z przyjętym tuszem się zamykają. W ten sposób nadruk jest „wdrukowany” w materiał, a nie tylko naniesiony na jego powierzchnię. Dzięki temu jest niewyczuwalny, a także bardzo trwały – bez problemu zniesie wiele prań, co jest szczególnie ważne przy odzieży sportowej, która często trafia do pralki.

Sublimacja na wykrojach

Przykłady sublimacji

Odzież znakowaną metodą sublimacji najczęściej można spotkać na dziale sportowym. To właśnie ta metoda jest szeroko wykorzystywana do wszelkiego rodzaju sportowych koszulek, legginsów czy bluz. Jest tak dlatego, że odzież sportowa bardzo często produkowana jest z poliestru, a to właśnie ten materiał najlepiej nadaje się do drukowania metodą sublimacji. Dodatkowym plusem dla osób noszących sportowe ubrania jest fakt, że koszulka czy bluza z nadrukiem sublimacyjnym będzie świetnie wyglądać przez długi czas, ponieważ nadruk nie spiera się nawet po wielu praniach. Oprócz odzieży sportowej nadruki sublimacyjne można też spotkać na kubkach czy poszewkach - głównie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z materiałem poliestrowym.

Druk sublimacyjny full print

Masz ochotę na wyjątkową koszulkę w całości zadrukowaną Twoją grafiką? Nie ma problemu! Sublimacja również nadaje się do drukowania po całości odzieży, czyli tzw. full print. Jest to nieco bardziej skomplikowane, niż w innych metodach, ale jak najbardziej wykonalne. W tym przypadku nadruk sublimacyjny wykonuje się na przygotowanym wcześniej wykroju, przed zszyciem koszulki. Po nadrukowaniu grafiki na poszczególne części koszulki, taka odzież w kawałkach zostaje dostarczona do szwalni i dopiero tam będzie zszyta w całość.

Jakiego sprzętu używamy do druku metodą sublimacji?

W naszej pracowni podstawą do nadruków sublimacyjnych jest ploter drukujący o dużym formacie nadruku - aż 1100 cm! Korzystamy z profesjonalnych ploterów firmy Epson, które są cenione za swoją wydajność i niezwykłą precyzję nadruku. Zanim Twój projekt trafi na docelowy produkt, najpierw wykonujemy druk w wysokiej rozdzielczości na specjalnym papierze. Tak przygotowany nadruk przenosimy na materiał za pomocą prasy transferowej lub kalandra w bardzo wysokiej temperaturze (do 200 stopni). Takie zabieg sprawia, że tusz wnika w materiał i trwale się z nim wiąże, dzięki czemu całość jest bardzo trwała i nie będzie się spierać czy blaknąć.

Najważniejsze cechy techniki sublimacji:

Cyfrowa jakość

Druk sublimacyjny, tak, jak i druk cyfrowy, pozwala na pełne oddanie gamy kolorystycznej projektu, zachowując przy tym wszystkie cienie czy przejścia tonalne. Różnica polega na materiale – do sublimacji musi to być poliester, a to druku cyfrowego bawełna.

Druk od jednej sztuki

Ta metoda świetnie sprawdzi się zarówno przy dużych, jak i mniejszych zamówieniach – jest opłacalna nawet od jednej sztuki. Będzie więc idealna do indywidualnych zamówień – może chciałbyś mieć oryginalną koszulkę na siłownię z własnym nadrukiem?

Najlepsza jakość nadruku

Nadruk jest niezwykle realistyczny, a każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jest widoczny. Dzięki temu, że barwnik wnika w materiał, nie ma możliwości sprania nadruku. Sublimacja jest odporna na warunki atmosferyczne, ścieranie, pranie i ręczne czyszczenie.

Kontakt

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami i zamów wycenę.
Zamów wycenę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram