Metoda ta bywa określana mianem „sitodruku pośredniego” albo „plastizolowego”. Wydruk pierwotnie wykonywany jest na papierze lub folii termotransferowej metodą sitodruku. Gotowy wydruk jest przenoszony na tkaninę w wysokiej temperaturze. Dla uzyskania wysokiej jakości kluczowe są prawidłowe przygotowanie grafiki, wysoka temperatura, duży docisk oraz odpowiedni czas wgrzewania.
Termotransfer sitodrukowy pozwala na uzyskanie nadruków wysokiej jakości – podobnej do tej, jaką gwarantuje tradycyjny sitodruk. Nadruki wykonane tą metodą wiernie oddają grafikę, także bardziej skomplikowaną. Może być stosowany na różnorodnych tkaninach – na przykład bawełnie, poliestrze czy jucie. Uzyskany nadruk jest trwały, elastyczny, wysokiej jakości.
Po przygotowaniu rysunku na folii przenoszenie nadruków nie zabiera też wiele czasu. Print wykonany w ten sposób jest gładki i dobrze kryje. Dodatkowo, może być z powodzeniem nałożony na elementy odzieży trudniej dostępne (na przykład umieszczenie nadruku na czapce nie jest możliwe wszystkimi metodami druku).
W przypadku transferu sitodrukowego dość wysoki jest jednak koszt początkowy, przez co staje się on opłacalny głównie przy większych nakładach. Nadruku nie należy też prasować żelazkiem. Dodatkowo, materiał w miejscu umieszczenia nadruku nie oddycha – przez co zaleca się stosowanie termotransferu dla mniejszych aplikacji.
Nowoczesna metoda termotransferu cyfrowego, jest to hybryda druku cyfrowego oraz tradycyjnego transferu sitodrukowego. Połączenie tych dwóch typów druku daje duże możliwości przy nanoszeniu nadruków bardzo skomplikowanych, zachowując szczegółowość i przejścia tonalne. Ta technika nadruku zazwyczaj stosowana jest w przypadku odzieży wykonanej z bawełny. Nadruki na odzieży, wykonane transferem cyfrowym, są równie trwałe, jak te wykonane sitodrukiem, mogą być szybko nałożone i charakteryzują się wysoką jakością. Z tego rodzaju druku, ze względu na jego koszty przygotowania, warto korzystać szczególnie przy druku mniejszych aplikacji oraz przy mniejszych nakładach (od kilkunastu do kilkudziesięciu). W przypadku większych formatów nadruku, bardziej opłacalny staje się sitodruk.