Termotransfer cyfrowe nadruki na koszulkach!

Termotransfer (niekiedy określany też termonadrukiem) to technika druku umożliwiająca wykonanie nadruku poprzez wgrzanie rysunku (przygotowanego wcześniej na papierze albo specjalnej folii) w tkaninę. Wykorzystywany jest do nakładania printów na odzież na koszulkach, czapkach, bluzach i tak dalej…

Folie flex i flock

Nadruk termotransferowy można wykonać za pośrednictwem folii typu flex lub flock. Ta pierwsza folia jest cieńsza i pozwala na otrzymanie gładkiego, sztywnego nadruku. Flock jest natomiast folią grubszą, z charakterystyczną, aksamitną, „meszkową” strukturą. Odpowiednio przygotowana folia, duża siła docisku oraz wysoka temperatura są konieczne, aby jakość nadruków flex/flock była wystarczająca.

Ten rodzaj nadruków jest stosunkowo tani (koszty startowe są niewielkie), szybki w przygotowaniu i z powodzeniem może być stosowany do produkcji pojedynczych egzemplarzy. Dobrze sprawdza się przy nanoszeniu na tkaniny prostych napisów albo symboli. Może być też z powodzeniem stosowany tam, gdzie nałożenie nadruku inną metodą jest trudne bądź niemożliwe.

Zarówno flex, jak i flock, zapewniają idealne krycie kolorem i uważane są za dość trwałe. Rzadko jednak stosuje się je do przenoszenia na odzież grafik bardziej skomplikowanych – zwłaszcza z przejściami tonalnymi między kolorami albo o niewielkich elementach. Ilość barw, które mogą być użyte przy nadrukach flex czy flox również jest ograniczona.

Transfer sitodrukowy

Metoda ta bywa określana mianem „sitodruku pośredniego” albo „plastizolowego”. Wydruk (który ma później zostać naniesiony na tkaninę) pierwotnie wykonywany jest na papierze lub folii termotranferowej metodą sitodruku. Gotowy rysunek jest wprasowywany w tkaninę w wysokiej temperaturze. Dla uzyskania wysokiej jakości kluczowe są prawidłowe przygotowanie grafiki, wysoka temperatura, duży docisk oraz odpowiedni czas wgrzewania.

Termotransfer sitodrukowy pozwala na uzyskanie nadruków wysokiej jakości – podobnej do tej, jaką gwarantuje tradycyjny sitodruk. Nadruki wykonane tą metodą wiernie oddają grafikę, także bardziej skomplikowaną. Może być stosowany na różnorodnych tkaninach – na przykład bawełnie, poliestrze czy jucie. Uzyskany nadruk jest trwały, elastyczny, wysokiej jakości.

Po przygotowaniu rysunku na folii przenoszenie nadruków nie zabiera też wiele czasu. Print wykonany w ten sposób jest gładki i dobrze kryje (niezależnie od materiału i koloru podłoża). Dodatkowo, może być z powodzeniem nałożony na elementy odzieży trudniej dostępne (na przykład umieszczenie nadruku na czapce nie jest możliwe wszystkimi metodami druku).

W przypadku druku sitodrukowego dość wysoki jest jednak koszt początkowy, przez co staje się on opłacalny głównie przy większych nakładach. Nadruku (nanoszonego w wysokiej temperaturze) nie należy też prasować żelazkiem. Dodatkowo, materiał w miejscu umieszczenia nadruku nie oddycha – odradza się więc nakładanie na ubrania (zwłaszcza koszulki) termotransferu bardzo dużego, zajmującego większość ich powierzchni.

Termotransfer cyfrowy

Nowoczesna metoda termotransferu cyfrowego to hybryda druku cyfrowego oraz tradycyjnego transferu sitodrukowego. Połączenie tych dwóch typów druku daje duże możliwości przy nanoszeniu nadruków bardzo skomplikowanych, zachowując szczegółowość i przejścia tonalne. Ta technika nadruku zazwyczaj stosowana jest w przypadku odzieży wykonanej z bawełny. Nadruki na ubraniu, wykonane transferem cyfrowym, są równie trwałe, jak te wykonane sitodrukiem, mogą być szybko nałożone i charakteryzują się wysoką jakością.

Z tego rodzaju druku, ze względu na jego koszty, warto korzystać szczególnie przy mniejszych nakładach (od kilkunastu do kilkudziesięciu). W przypadku większych zamówień bardziej opłacalny staje się sitodruk.