Printing Season

Na czym polega haft komputerowy?

Dodano 25 października 2021
0

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób maszyna może wykonywać skomplikowaną sztukę haftowania z ogromną precyzją i dokładnością? W tym wpisie przyjrzymy się bliżej jednej z najbardziej ekskluzywnych metod znakowania odzieży - a mowa o hafcie komputerowym.

Co to jest haft komputerowy?

Haft to ponadczasowa forma sztuki i wspaniały sposób na nadanie wyjątkowego charakteru każdej odzieży. Obecnie uważa się, że sztuka haftu nie jest już jedynie domeną babć i gospodyń domowych. Maszyny już dawno “wykradły” tę tradycyjną umiejętność kobietom, dla których kiedyś było to ulubione zajęcie w wolnym czasie. 

Dzisiaj nawet najbardziej skomplikowane projekty mogą być wykonywane przez maszyny hafciarskie. Kiedyś słowem “hafciarka” określało się kobietę, która haftowała. Teraz ma to nieco inne znaczenie - w każdej drukarni, która ma w swojej ofercie haft komputerowy, to właśnie maszyna do wykonywania haftu nazywana jest hafciarką.

Haft komputerowy, zwany również maszynowym, polega na wyszywaniu przez maszynę wzoru na materiale. Wzór określony jest wcześniej na podstawie wgranego projektu do oprogramowania sprzętu. Hafciarki są specjalnie zaprojektowane do tego, żeby przekładały konkretny rysunek lub projekt wykonany na komputerze, na piękne ozdobne ściegi wyszyte na odzieży.

Dlaczego haft komputerowy jest tak cenioną metodą znakowania odzieży?

Przede wszystkim dlatego, że każdy haft to prawdziwe dzieło sztuki. Kiedyś było to zarezerwowane dla nielicznych - albo trzeba było nauczyć się tej niełatwej umiejętności i poświęcić dużo czasu i cierpliwości na wyhaftowanie skomplikowanego wzoru, ale zlecić to komuś za niemałe pieniądze. Obecnie każdy może mieć oryginalny wzór wyhaftowany na koszulce czy bluzie. A jeśli prowadzisz sklep z ubraniami, to odzież zdobiona tą metodą na pewno przyciągnie uwagę Twoich klientów i będzie bardzo wyróżniać się spośród podobnych do siebie nadruków.

Jakie są plusy tej metody?

  • Dokładność - projekty wykonane maszynowo są zwykle bardzo dokładne, ponieważ wszystkie parametry są wcześniej dobrze określone, jeszcze zanim hafciarka zacznie przekładać projekty z komputera na szwy na materiale. Wszystko, czego potrzeba do otrzymania wysokiej jakości końcowego haftu, to duży nadzór nad całością wykonania - trzeba upewnić się, że projekt jest wyszywany zgodnie z wgranym plikiem. W naszej pracowni wykorzystujemy przemysłowe hafciarki od japońskiej firmy Tajima, dzięki czemu haft jest naprawdę starannie wykonany.
  • Szybkość - ręcznie robiony haft jest oczywiście drogi. Wymaga dużych umiejętności i poświęcenia sporej ilości czasu, a to wszystko przekłada się na wysoką cenę. Haft maszynowy jest szybszy i wydajniejszy. Wzory można konwertować na formaty cyfrowe, a te z kolei można już wyszyć na materiale. Oszczędza to dużo czasu i dzięki temu jest to idealna metoda do produkcji na dużą skalę. Zautomatyzowana hafciarka może ukończyć projekt w kilka minut, co w przypadku ręcznego haftu zajęłoby dużo więcej czasu.
  • Elastyczność - nie tylko w przypadku wyboru wzoru, ale również jeśli chodzi o wybór odzieży, na której będzie haftowany wzór. Możesz wybierać spośród takich wyrobów gotowych, jak bluzy, polary czy koszulki, ale oferujemy również wykonanie haftowanych naszywek i emblematów.

Dodatkowym plusem dla Ciebie może być też brak konieczności przygotowania pliku do haftowania. Jest to duże ułatwienie w porównaniu z innymi metodami, takimi jak sitodruk czy druk DTG, gdzie trzeba zwrócić na to dużą uwagę. W przypadku haftu komputerowego jest to banalnie proste - Ty wysyłasz nam projekt haftu w dowolnym formacie, a my zajmiemy się resztą. Posiadamy specjalne oprogramowanie do przygotowania pliku dla hafciarki, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Ekskluzywna metoda teraz dostępna dla każdego

Sztuka haftowania zawsze była świetnym sposobem na stworzenie fantastycznych dzieł sztuki. Dzięki nowoczesnej technologii możesz mieć takie małe dzieło na swoich koszulkach czy bluzach - Twoi klienci na pewno docenią ten niebanalny efekt.

Haft komputerowy będzie dobrym wyborem dla każdego sklepu z odzieżą. Doskonale dopracowane szczegóły i żywo nasycone kolory to główne zalety wyhaftowanych projektów. Dodatkowym atutem jest też ich niezwykła trwałość, ponieważ nie ma tutaj mowy o spieraniu koloru czy kruszeniu się nadruku. Świetnie nada się również do znakowania odzieży firmowej, na przykład koszulek czy czapek przeznaczonych na promocyjną imprezę. Wyhaftowany projekt z pewnością przetrwa wiele lat w nienaruszonym stanie i wciąż będzie cieszyć swoim eleganckim wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram