Printing Season

Druk cyfrowy DTG - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dodano 19 października 2020
1

W dzisiejszym wpisie poznasz bliżej jedną z najnowocześniejszych metod nadruku na odzieży, czyli druk cyfrowy DTG (Direct To Garment). Dowiesz się na czym polega ten sposób znakowania ubrań, a także jakie są jego wady i zalety. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć Ci decyzję o tym, jaki sposób druku wybierzesz do swojego projektu.

Druk bezpośredni to stosunkowo nowa technologia - pojawiła się na rynku drukarskim w latach 90. Początkowo niewiele drukarni korzystało z tej nowatorskiej (na tamte czasy) metody. Tak naprawdę dopiero niedawno druk DTG stał się realną alternatywą dla tradycyjnych metod produkcji, takich jak na przykład znany wszystkim sitodruk.

Dlaczego jest nazywany drukiem bezpośrednim?

Druk DTG opiera się na dosyć prostym sposobie działania - można porównać to do zwykłej drukarki atramentowej, którą pewnie każdy ma w domu. W pracowni DTG zamiast kartki papieru mamy na przykład koszulkę, a zamiast domowej drukarki wykorzystuje się dużą drukarkę przemysłową, przystosowaną do nadruku na ubraniach.

Jak sama nazwa wskazuje, druk cyfrowy polega na bezpośrednim naniesieniu farby drukarskiej na koszulkę lub inny rodzaj odzieży. Farba wchodzi w głąb tkaniny, dzięki czemu nadruk jest w ogóle niewyczuwalny pod palcami.

Zalety druku cyfrowego DTG

Druk bezpośredni oferuje wiele zalet w porównaniu z innymi, tradycyjnymi metodami drukowania.

  • Szeroka gama opcji kolorystycznych - nie musisz ograniczać się do kilku kolorów, jak np. w przypadku sitodruku.
  • Może być używany do szczegółowych projektów, na przykład do wydruku fotografii.
  • Duża wydajność i niezwykle szybki czas realizacji - w naszej pracowni używamy aż 3 przemysłowych drukarek Epson F2000, dzięki czemu nawet duże zamówienie zostanie obsłużone w krótkim czasie.
  • Druk jest opłacalny już od 1 sztuki - możesz wydrukować u nas nawet jedną koszulkę; szczególnie przydatne jeśli potrzebujesz mieć próbki lub prowadzisz niewielki biznes.
  • Bardzo dokładne odwzorowanie kolorów - druk DTG świetnie sprawdzi się w przypadku kolorowych grafik.
  • Sprawdzi się nie tylko do druku na koszulkach czy bluzach, ale również na bawełnianych torbach.
  • Nadruk jest niewyczuwalny w dotyku, a przez to, że farba wsiąka w materiał to nic się nie kruszy i nie marszczy, nawet po wielu praniach.

Jakie wady ma druk bezpośredni?

Jak każda metoda nadruku na odzieży, również druk cyfrowy ma kilka ograniczeń:

  • Najlepszy efekt można uzyskać na tkaninach naturalnych, czyli wszelkiego rodzaju bawełnianych bluzach, koszulkach czy torbach. Maksymalny dodatek sztucznych włókien, np. poliestru nie może przekraczać 20%.
  • Ograniczone umiejscowienie projektu - nadruk musi być umieszczony z przodu lub z tyłu koszulki, nie można zadrukować rękawów czy całego ubrania jednym wzorem.

Dlaczego warto korzystać z cyfrowego druku DTG?

Nadruk bezpośredni będzie świetnym wyborem jeśli chcesz wyprodukować krótką serię odzieży ze swoim nadrukiem. Sprawdzi się na przykład przy okazji firmowej imprezy, kiedy będziesz potrzebować koszulek z logo Twojej firmy. Będzie też nadawać się do wszelkiego rodzaju odzieży promocyjnej.

Projekt, który jest nanoszony na ubrania powinien być cyfrowym obrazem - możesz więc wykorzystać zdjęcie lub zaprojektować własny wzór w programie graficznym. Warto też, żebyś dowiedział się więcej jak przygotować plik do druku, żeby końcowy efekt zadowolił Cię w 100%.

Jak przygotować projekt do druku DTG?

W przypadku metody cyfrowej nie masz ograniczeń, jeśli chodzi o gamę kolorystyczną - w swoim projekcie możesz użyć dowolnej liczby kolorów. DTG poradzi sobie ze szczegółowymi projektami, takimi jak zdjęcia czy grafiki z dużą ilością gradientów. Najważniejszą rzeczą jest odpowiedni format pliku, jaki do nas wysyłasz. W przypadku projektów bez tła musi to być format PNG, a w innych (np. zdjęcia) powinieneś zmienić format pliku na TIFF z zapisanym profilem kolorów.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pliku do druku będziesz mieć pewność, że nadruk na koszulce czy torbie będzie wyglądał identycznie, jak projekt na komputerze. Przy drukowaniu bezpośrednim praktycznie nie ma utraty jakości, a dokładne odwzorowanie każdego szczegółu oznacza, że zawsze otrzymasz produkt najwyższej jakości.

Druk cyfrowy - najlepszy wybór na początek

Korzystanie z druku DTG będzie najlepszą opcją, jeśli dopiero zaczynasz swój odzieżowy biznes, albo prowadzisz niewielki, lokalny sklep i na tę chwilę nie potrzebujesz mieć dużych zapasów w magazynie. Druk cyfrowy przyda się też w sytuacji, gdy potrzebujesz jedynie wypróbować nowy projekt, albo potrzebujesz niewielkiej serii koszulek promocyjnych na jakieś wydarzenie.

Dzięki tej metodzie możesz łatwo wprowadzać nowe projekty do swojego sklepu bez ryzyka, że zostaniesz z setką niesprzedanych koszulek, bo akurat nie trafiłeś w gusta klientów. Druk DTG to łatwy sposób na rozsądne rozwijanie swojej firmy, bez obawy o utopienie pieniędzy już na początku prowadzenia działalności.

Komentarze dla “Druk cyfrowy DTG - wszystko, co musisz o nim wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram