Printing Season

Co to jest sitodruk?

Dodano 10 lipca 2018
0

Każdy z nas miał, ma lub będzie miał koszulkę zadrukowaną metodą sitodruku, która swoją popularność zawdzięcza m.in. swojej trwałości i uniwersalności. Co więcej, popularne sitko ma wyjątkowo długą, kilkutysięczno-letnią tradycję, wywodzącą się z terenów dalekiego wschodu. Czym jest sitodruk? Dlaczego właśnie w nim się specjalizujemy?

Sitodruk to forma zadruku powierzchni, polegająca na przeciskaniu raklem farby przez wcześniej naświetlone matryce, zwane popularnie sitami, które później montowane są na karuzeli sitodrukowej.

Patrząc mniej technicznie – jest to jedna z najpopularniejszych metod znakowania odzieży reklamowej, wygrywająca walkę o klienta doskonałym stosunkiem ceny do jakości usługi. Bezdyskusyjną zaletą jest również możliwość druku w praktycznie dowolnym kolorze.

W Printing-Season sitodrukiem najczęściej zadrukowujemy:

  • koszulki,
  • torby,
  • bluzy,
  • odzież roboczą.

No dobrze, ale czy możemy tą metodą uszlachetnić inne powierzchnie? Odpowiedź brzmi: tak, jasne. Poza szeroko rozumianą odzieżą, druk sitowy wykorzystywany jest także do oznaczania drewna, ceramiki, stali i szkła.

50, 100, czy 200 szt. – jaki nakład jest opłacalny?

Co istotne, warte zaznaczenia i nie zawsze zakorzenione w świadomości naszych klientów: sitodruk nie jest zarezerwowany tylko dla dużych nakładów. Oczywiście druk pojedynczych egzemplarzy na pewno nie zachęci ceną, natomiast wszystkie zlecenia powyżej 20 szt. windują tę metodę nadruku na fotel bezkonkurencyjnego lidera.
Powszechnie znane prawidło Im więcej, tym taniej sprawdza się przy większości zamówień, nie inaczej jest przy zadruku z użyciem sitka.

Koszty stałe sitodruku – od czego zależy cena?

Profesjonalna realizacja wymaga odpowiedniego przygotowania. Co przez to rozumiemy? W dużym uproszczeniu: pierwszym etapem jest przygotowanie i wydrukowanie klisz, a następnie naświetlenie sitka razem z projektem druku. Następnie należy skalibrować każde sitko na karuzeli. Ilość sitek zależy od gamy kolorów w naszym projekcie – każdy kolor nadrukowywany jest oddzielnie, co czasami determinuje konieczność użycia kilku oddzielnych matryc.

Zasada jest prosta: dodatkowy kolor = dodatkowe sito. Koszt przygotowania jednego sita to 40 zł, który rozkłada się na ilość zamówionych sztuk.

1-kolorowy nakład:

  • 1000 szt. – 4 gr/szt
  • 100 szt. – 40 gr/szt
  • 20 szt. – 2 zł/szt

Prosta matematyka. Dlatego przed złożeniem zamówienia, warto zastanowić się, ile koszulek, bluz lub innych gadżetów reklamowych będziemy rzeczywiście potrzebować.

Nadruk na koszulkach na lata – trwałość sitodruku

Profesjonalnie wykonanemu nadrukowi żadna pralka niestraszna. Farba nie ma prawa zejść po praniu nawet w 50 stopniach, a sam nadruk powinien przeżyć materiał, na który jest nakładany.

Co składa się na końcowy sukces, czyli trwały nadruk? Właściwe wykonanie to wypadkowa doświadczenia, nowoczesnego sprzętu, jakościowych farb oraz przejścia przez każdy etap procesu nadruku zgodnie ze sztuką.

Dlaczego specjalizujemy się właśnie w sitodruku? Właśnie ze względu na trwałość, precyzję i możliwość uzyskania unikatowych efektów specjalnych. Połyskujące złoto, neon, przejścia tonalne czy nadruki full color? Sitodruk z każdym projektem spisze się celująco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram