Jak już pewnie dobrze wiesz, w Printing Season stawiamy głównie na sitodruk, ponieważ uważamy, że jest to najlepsza możliwa metoda znakowania odzieży. Niezależnie od tego, czy zamawiasz koszulkę, czapkę czy torbę z nadrukiem, możesz mieć pewność, że nadruk będzie właściwie niezniszczalny. Końcowa jakość Twojego projektu nie zależy wyłącznie od samej metody, ale także możliwości sprzętu, z którego korzysta się podczas wykonywania zamówienia. W naszej firmie korzystamy z najnowocześniejszych automatycznych maszyn. Dlaczego automatycznych? O tym właśnie dowiesz się w dzisiejszym wpisie. Poznaj więc bliżej różnice pomiędzy sitodrukiem ręcznym, a automatycznym.
Aby dobrze wyjaśnić Ci istotne różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami drukowania, najpierw musisz zrozumieć, jak działa sam sitodruk. Podstawowym elementem druku sitowego są – jak sama nazwa wskazuje – sita z niewielkimi oczkami, dzięki którym można stworzyć dowolny wzór, a potem przenieść go na docelowy materiał, czyli na przykład na koszulkę albo czapkę. Na sito nakłada się szablon, a następnie przez oczka sita przeciska się farbę. W ten sposób na szablonie zostaje nadmiar farby, a reszta nanosi się na materiał. W przypadku projektu wielokolorowego, trzeba mieć osobne sita z szablonem, przez które nanosi się kolejne farby w innych kolorach i w efekcie powstaje ustalony wzór. Jest to oczywiście opisane w bardzo dużym uproszczeniu, ale spokojnie – od technicznych szczegółów jesteśmy my.
Sitodruk jest najpopularniejszą metodą druku na odzieży i wykorzystuje się go od bardzo wielu lat do przeróżnych produktów. Nadruk można zrobić nie tylko na koszulce czy torbie, ale też na plakatach, billboardach, opakowaniach, foliach, etykietach i innych tworzywach sztucznych. Wystarczy, że materiał będzie odpowiednio twardy i wytrzymały, aby po nałożeniu farby nie uległ uszkodzeniu. Jest to naprawdę bardzo wszechstronna metoda, a dzięki swojej niezwykłej trwałości tak bardzo ceniona w wielu branżach. Nadruki nie spierają się, są odporne na wodę i detergenty. Przy większych zamówieniach jest to bardzo ekonomiczna metoda – działa tutaj zasada „im więcej, tym taniej”, o czym szerzej przeczytasz w naszym innym wpisie TUTAJ.
Wiesz już na czym polega sitodruk i do czego można go wykorzystać. Poznaj więc podstawowe różnice między ręcznym, a automatycznym drukiem.
Zacznijmy od ręcznego sitodruku. Warto tutaj wspomnieć, że można go wykonać również w domu – wtedy za sito do druku mogą posłużyć Ci nawet nylonowe rajstopy i możesz zacząć produkcję koszulek z nadrukiem w swoim domu. Jednak w drukarniach, które wykonują sitodruk ręcznie, korzysta się z manualnych karuzel do sitodruku. Wszystko jest wtedy w rękach pracownika, który musi ustawić osobno każde sito, nanieść farbę i ręcznie przecisnąć ją przez sito na materiał drukarski. Główną wadą druku ręcznego jest dość niska wydajność – w zależności od ilości kolorów i skomplikowania wzoru, za pomocą ręcznej metody można wykonać od 20 do 60 nadruków na godzinę. Inną wadą jest fizyczne obciążenie drukarza, co jest szczególnie uciążliwe przy dużych projektach, na przykład przy billboardach. Pracownik musi też mieć duże doświadczenie, aby kolejne nadruki wychodziły tak samo dobrze, więc nie zawsze można uzyskać powtarzalność i poszczególne projekty mogą się nieznacznie różnić. Ręczny sitodruk sprawdzi się jedynie przy niewielkich nakładach, albo do wykonania pojedynczego nadruku na próbę. Do wyprodukowania 1000 koszulek potrzeba by zdecydowanie za dużo czasu i wysiłku.
Tutaj wchodzi druk automatyczny i w pełni zautomatyzowane maszyny. Odpada konieczność ręcznego ustawiania sit, nakładania farb i przeciskania ich na produkt – wszystko to wykonuje maszyna. Wystarczy wybrać odpowiednie ustawienia na ekranie, a drukarka wszystko ustawi i przeciśnie przez prasę farbę na materiał. Ogromną zaletą, nie do uzyskania w przypadku druku ręcznego, jest bardzo duża wydajność – można wyprodukować nawet 700 sztuk w ciągu godziny. Kolejnym plusem jest odciążenie pracownika, którego jedynym zadaniem jest zakładanie i ściąganie koszulek czy innych produktów oraz odpowiednie ustalenie parametrów druku. Dzięki automatycznym karuzelom do sitodruku nie trzeba martwić się o powtarzalność nadruku, ponieważ podczas drukowania nic się nie zmieni. Każdy projekt będzie wyglądał dokładnie tak samo, zwiększa się również precyzja – nie trzeba się obawiać, że coś wyjdzie krzywo.
Jak widzisz, pomiędzy drukiem ręcznym, a automatycznym występują istotne różnice, które znacząco wpływają na efekt końcowy. Druk automatyczny jest nieporównywalnie szybszą, efektywniejszą i wygodniejszą metodą, a także jest zdecydowanie tańszy. Doskonale sprawdzi się przy dużych nakładach oraz w sytuacji, gdy zależy Ci na precyzji i powtarzalności. W Printing Season korzystamy właśnie z tej metody, ponieważ to dzięki niej można uzyskać najlepsze efekty. Jeśli więc planujesz druk nawet 5 tysięcy koszulek, to spokojnie – poradzimy sobie.